رسول اکرم (ص): مورد نفرین است هر کس پس از من به فاطمه علیها السلام دخترم ستم کند و حقش را غصب نماید و او را بکشد (بحار،ج 73،ص 354)

›› سال بهت انگیز کرونایی در حال اتمام است
23 اسفند 1399
سال بهت انگیز کرونایی در حال اتمام است.سالی که تمامی فعالین فرهنگی را در شوک فرو برده و فعالیت های فرهنگی مذهبی را به اغما برد.سالی که ماهها طول کشید تا یادبگیریم که چگونه بایستی در فضای غیرحضوری و فضایی مملو از ترس و محدودیت فعالیت کرده و وظایف تبلیغی خویش را عملیاتی نماییم.آن بلایی که کرونا برسر فضای فرهنگی و مذهبی کشور آورد،به این زودی ها جبران نشده و سالها طول خواهد کشید تا به نقطه آغازین کرونا بازگردیم. مثال در باب این ادعا بسیار است و اما هدف دلسردکردن جامعه فرهنگی با بیان این مثال ها نیست.
متن کامل را بخوانید

کانون برهان » وبلاگ » گزارش جشن غدیریه
›› گزارش جشن غدیریه
13 بهمن 1390 | موضوع: وبلاگ | 4896 بازدید | 0 دیدگاه

 

"حدیث فضل علی را تمام نتوان کرد"

 

مسابقه روزنامه دیواری غدیریه در ایام الولایه سال جاری با هدف بزرگداشت ایام سرور آل محمد (علیهم السلام) و ترویج فرهنگ غدیر در سطح جامعه بین دانش آموزان مقاطع سوم و چهارم نواحی یک و سه تبریز با پخش 5 هزار بسته برگزار گردید .

 

همکاری مشترک کانون برهان و موسسه جان نثاران در اجرای این مسابقه و همیاری قابل تقدیر آموزش و پرورش استان و علی الخصوص مدیران محترم مدارس سرعت اجرایی مسابقه را افزوده و دلسوزی مربیان پرورشی در امر راهنمایی دانش آموزان بر کیفیت روزنامه ها موثر واقع گشت.

 

چه زیبابود همکاری خانواده های محترم در آماده سازی روزنامه های غدیریه .

 

و چه پدران و مادرانی که زحمت تحقیق در سایت کانون و سایتهای مذهبی ، کتب و مجلات ، علما و فضلا را بر خود تحمیل نمودند تا روزنامه نورچشمانشان همانی باشد که لایق یک خانواده شیعه می باشد .

انتخاب نامی مناسب برای روزنامه ، خاطره نگاری از عید غدیر در خانواده، تحقیق از خطبه غدیر در باب ائمه معصومین (علیهم السلام) ، تصویرگری از صحنه های زیبای واقعه غدیر، روایت داستان غدیر از زبان حسنین، حدیث و شعر نگاری در باب عید غدیر و طراحی سرگرمی متناسب با موضوع روزنامه ، کاری بود که تک تک دانش آموزان عزیز در حد توان خویش در انجام آن کوشیدند تا روزنامه ای بدست آید با سه شاه کلید مهم:

1. عید غدیر و برتری آن در بین سایر اعیاد اسلامی

2. حضور حسنین در غدیر و اخذ بیعت برای آنان در غدیر از طرف پیامبر

3. انتظار موعود وعده داده شده غدیر همو که به فرمایش نبوی : آگاه باشید که آخرین ائمه، مهدی از ماست .

 

35 مدرسه پسرانه و دخترانه در مقطع ابتدایی همیار ما در اجرای این مسابقه بودند که در مدت حدود 20 روز اقدام به پخش بسته ها، راهنمایی دانش آموزان در امر تکمیل روزنامه ها و جمع آوری آنها نمودند .

از تعداد روزنامه دیواریهای تحویل داده شده از مدارس در مرحله نخست با عنایت به معیارهای تعیین شده 850 نفر به مرحله دوم راه یافته و در مرحله دوم روزنامه ها به صورت دقیق با 10 معیار داوری شدند .

از مرحله دوم 450 دانش آموز منتخب که بالاترین امتیازات را بدست آورده بودند به مرحله نهایی راه یافتند که امروز مهمان این جشن می باشند .

 

آنچه مسلم است در اجرای هر مسابقه رتبه های نخست مخصوص کسانی است که زحمت مضاعفی متحمل شده و سوالات مطروحه را صحیح پاسخ داده اند . در مسابقه غدیریه همه 450 دانش آموز راه یافته به مرحله نهایی برنده مسابقه بوده و جوایزی به رسم یادبود دریافت کرده و از 40 نفر اول نیز تقدیر به عمل آمد.

 

با امید به اینکه اجرای چنین همایشهایی در سالهای آتی تدوام یابد ، چند ویژگی از مسابقه غدیریه به شرح زیر است:

1. تعداد دانش آموزان دختر راه یافته به مرحله سوم 288نفر و دانش آموزان پسر162 نفر می باشند که برتری دو برابری دانش آموزان دختر مشهود میباشد .

2. از مدارس حاضر در این مسابقه مدرسه دخترانه صائب ضمن کسب بیشترین تعداد راه یافته به مرحله نهایی از نظر معدل نمرات نیز به عنوان مدرسه نخست این مسابقه انتخاب و مدارس پسرانه غیرانتفاعی روزبه و پسرانه غیرانتفاعی سامان رتبه های دوم و سوم را کسب نمودند .

3. در 10 نفر اول مسابقه پسران با 6 نفر رتبه برتر توانسته اند دختران را پشت سر بگذارند .

 

و اما نکات تحسین برانگیز در روزنامه ها:

1. استفاده از اشعار عربی به همراه ترجمه در بخش شعر

2. طراحی جدولهای متناسب غدیر در بخش سرگرمی

3. خاطره های شیرین و ماندگار که نشانگر غنای فرهنگ پاسداشت عیدغدیر در جامعه میباشد

4. معرفی دقیق کتابهای ویژه غدیر حتی از منابع اهل سنت

5. داستان غدیر از زبان حسنین به نثری شیوا و تصویر سازی عالی

6. تحقیقات بسیار مستند و شیوا

و فراموش نخواهیم کرد:

دوستی را که سعی کرده بود همه 120 هزار نفر حاضر در واقعه غدیر را به تصویر بکشد ،

وعزیزی که خود را نیز در واقعه غدیر حاضر و به تصویر کشیده بود

یا دانش آموزی که کاسه آب ویژه بیعت بانوان در غدیر را نقاشی کرده بود .

آفرین بر خلاقیت و هنرمندی شما .

 

سخن آخر:

همکاری مشترک کانون برهان و موسسه جان نثاران میتواند قدمی مثبت در عرصه اتحاد مجموعه های فرهنگی برای اجرای برنامه های منسجم تبلیغی باشد .

امیدواریم تداوم این همکاری ها و حضور گرم شما در برنامه های آتی ، حرکتی عظیم در جامعه را منجر گردد .

 

فراموش نکنیم تبلیغ غدیر وظیفه تک تک ماست که پیامبر خاتم آن را بردوش ما نهاده است.