رسول اکرم (ص): مورد نفرین است هر کس پس از من به فاطمه علیها السلام دخترم ستم کند و حقش را غصب نماید و او را بکشد (بحار،ج 73،ص 354)

›› سخن مدیر: فاطمیه ۱۴۴۰
6 بهمن 1397
کانون برهان از روز تاسیس خود دو مناسبت غدیر و فاطمیه را به صورت ویژه ای پاس داشته است . غدیر نمایه تکمیل دین است و فاطمیه چراغ راه دینداری . تاریخ مملو از تلاش ها و زحمات فراوان آشکار و پنهانی است که برای ماندگاری این دو رویداد بزرگ اعتقادی از طرف محبین اهل بیت(ع) انجام شده اند و بر هر شیعه و محب اهل بیت(ع) فرض است که عزم را جزم نموده و گام در راه خدمت به اهل بیت (ع) با محوریت این دو مناسبت نهد . کانون نیز سعی می کند جزو این مجاهدین باشد.متن کامل را بخوانید

کانون برهان » وبلاگ » گزارش جشن غدیریه
›› گزارش جشن غدیریه
13 بهمن 1390 | موضوع: وبلاگ | 4786 بازدید | 0 دیدگاه

 

"حدیث فضل علی را تمام نتوان کرد"

 

مسابقه روزنامه دیواری غدیریه در ایام الولایه سال جاری با هدف بزرگداشت ایام سرور آل محمد (علیهم السلام) و ترویج فرهنگ غدیر در سطح جامعه بین دانش آموزان مقاطع سوم و چهارم نواحی یک و سه تبریز با پخش 5 هزار بسته برگزار گردید .

 

همکاری مشترک کانون برهان و موسسه جان نثاران در اجرای این مسابقه و همیاری قابل تقدیر آموزش و پرورش استان و علی الخصوص مدیران محترم مدارس سرعت اجرایی مسابقه را افزوده و دلسوزی مربیان پرورشی در امر راهنمایی دانش آموزان بر کیفیت روزنامه ها موثر واقع گشت.

 

چه زیبابود همکاری خانواده های محترم در آماده سازی روزنامه های غدیریه .

 

و چه پدران و مادرانی که زحمت تحقیق در سایت کانون و سایتهای مذهبی ، کتب و مجلات ، علما و فضلا را بر خود تحمیل نمودند تا روزنامه نورچشمانشان همانی باشد که لایق یک خانواده شیعه می باشد .

انتخاب نامی مناسب برای روزنامه ، خاطره نگاری از عید غدیر در خانواده، تحقیق از خطبه غدیر در باب ائمه معصومین (علیهم السلام) ، تصویرگری از صحنه های زیبای واقعه غدیر، روایت داستان غدیر از زبان حسنین، حدیث و شعر نگاری در باب عید غدیر و طراحی سرگرمی متناسب با موضوع روزنامه ، کاری بود که تک تک دانش آموزان عزیز در حد توان خویش در انجام آن کوشیدند تا روزنامه ای بدست آید با سه شاه کلید مهم:

1. عید غدیر و برتری آن در بین سایر اعیاد اسلامی

2. حضور حسنین در غدیر و اخذ بیعت برای آنان در غدیر از طرف پیامبر

3. انتظار موعود وعده داده شده غدیر همو که به فرمایش نبوی : آگاه باشید که آخرین ائمه، مهدی از ماست .

 

35 مدرسه پسرانه و دخترانه در مقطع ابتدایی همیار ما در اجرای این مسابقه بودند که در مدت حدود 20 روز اقدام به پخش بسته ها، راهنمایی دانش آموزان در امر تکمیل روزنامه ها و جمع آوری آنها نمودند .

از تعداد روزنامه دیواریهای تحویل داده شده از مدارس در مرحله نخست با عنایت به معیارهای تعیین شده 850 نفر به مرحله دوم راه یافته و در مرحله دوم روزنامه ها به صورت دقیق با 10 معیار داوری شدند .

از مرحله دوم 450 دانش آموز منتخب که بالاترین امتیازات را بدست آورده بودند به مرحله نهایی راه یافتند که امروز مهمان این جشن می باشند .

 

آنچه مسلم است در اجرای هر مسابقه رتبه های نخست مخصوص کسانی است که زحمت مضاعفی متحمل شده و سوالات مطروحه را صحیح پاسخ داده اند . در مسابقه غدیریه همه 450 دانش آموز راه یافته به مرحله نهایی برنده مسابقه بوده و جوایزی به رسم یادبود دریافت کرده و از 40 نفر اول نیز تقدیر به عمل آمد.

 

با امید به اینکه اجرای چنین همایشهایی در سالهای آتی تدوام یابد ، چند ویژگی از مسابقه غدیریه به شرح زیر است:

1. تعداد دانش آموزان دختر راه یافته به مرحله سوم 288نفر و دانش آموزان پسر162 نفر می باشند که برتری دو برابری دانش آموزان دختر مشهود میباشد .

2. از مدارس حاضر در این مسابقه مدرسه دخترانه صائب ضمن کسب بیشترین تعداد راه یافته به مرحله نهایی از نظر معدل نمرات نیز به عنوان مدرسه نخست این مسابقه انتخاب و مدارس پسرانه غیرانتفاعی روزبه و پسرانه غیرانتفاعی سامان رتبه های دوم و سوم را کسب نمودند .

3. در 10 نفر اول مسابقه پسران با 6 نفر رتبه برتر توانسته اند دختران را پشت سر بگذارند .

 

و اما نکات تحسین برانگیز در روزنامه ها:

1. استفاده از اشعار عربی به همراه ترجمه در بخش شعر

2. طراحی جدولهای متناسب غدیر در بخش سرگرمی

3. خاطره های شیرین و ماندگار که نشانگر غنای فرهنگ پاسداشت عیدغدیر در جامعه میباشد

4. معرفی دقیق کتابهای ویژه غدیر حتی از منابع اهل سنت

5. داستان غدیر از زبان حسنین به نثری شیوا و تصویر سازی عالی

6. تحقیقات بسیار مستند و شیوا

و فراموش نخواهیم کرد:

دوستی را که سعی کرده بود همه 120 هزار نفر حاضر در واقعه غدیر را به تصویر بکشد ،

وعزیزی که خود را نیز در واقعه غدیر حاضر و به تصویر کشیده بود

یا دانش آموزی که کاسه آب ویژه بیعت بانوان در غدیر را نقاشی کرده بود .

آفرین بر خلاقیت و هنرمندی شما .

 

سخن آخر:

همکاری مشترک کانون برهان و موسسه جان نثاران میتواند قدمی مثبت در عرصه اتحاد مجموعه های فرهنگی برای اجرای برنامه های منسجم تبلیغی باشد .

امیدواریم تداوم این همکاری ها و حضور گرم شما در برنامه های آتی ، حرکتی عظیم در جامعه را منجر گردد .

 

فراموش نکنیم تبلیغ غدیر وظیفه تک تک ماست که پیامبر خاتم آن را بردوش ما نهاده است.